Hakemlere Bilgi Notları

1. Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Dergisi’ne hakem olarak katkıda bulunmak isteyen akademisyenler Dergipark sistemine üye olmalıdır.

2. Hakem, uzmanlık ve ilgi alanlarını belirtmeli ve güncel iletişim bilgilerini eklemelidir.

3. Hakem olarak davet edilen kişi, çalışma, uzmanlık ve ilgi alanına uygun olması durumunda makale değerlendirme sürecini kabul etmesi gerekir.

4. Makale değerlendirilmek üzere gönderildiğinde, hakemlerimize 20 gün süre tanınmaktadır. Bu süreçte hatırlatma mesajı gönderilmektedir. Süresi dışına çıkan hakem yerine yeni bir hakem ataması yapılmaktadır.

5. Hakem makale değerlendirmesini yaptıktan sonra raporunu dergimiz mail adresine göndermelidir.

6. Değerlendirilen çalışmaya revizyon gerekiyor ise, yazar tarafından düzenlendikten sonra değerlendirilmek üzere tekrar hakeme (hakemin bu doğrultudaki yeniden görme talebi dikkate alınarak) gönderilir.

7. Hakem revize edilmiş makale hakkında nihai kararını bildirmelidir.

8. Dergide hakemlik yapan kişilere “hakemlik teşekkür yazısı” gönderilmektedir.

9. Dergimizde kör hakemlik uygulaması yürütülmektedir. Bu nedenle yazarlar ve hakemler arasında kimlik, kurum ve iletişim bilgisi paylaşılmamaktadır.

10. Çalışma en az iki hakeme gönderilmektedir. İki hakem tarafından değerlendirilen makalelerde, hakemlerden birinin ret raporu vermesi durumunda Editör Kurulunun kararına göre makale reddedilebilir.

11. Hakemler tarafından düzeltme talep edilmesi durumunda yazara bildirilir ve çalışmanın revize edilip tekrar gönderilmesi talep edilir. Düzeltme verilen makaleler için yazar/yazarlar tarafından revize edilmiş çalışma 15 gün içerisinde dergiye mail yolu ile iletilmelidir. Düzeltme yapılmaması durumunda makale reddedilir.

12. Çalışmanın değerlendirme süreci hakkında yazara, dergi yönetimi tarafından mail yolu ile bilgi verilmektedir.

13. Kabul alınan çalışmanın en son iThenticate intihal tespit programı raporu alınır ve yayına hazır hale getirilir.

14. Değerlendirilmek üzere gönderilen makalelerde yer alan tüm görüşler ve bilimsel sorumluluklar ile yazıların hukuki sorumluluğu yazar/larına aittir. Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Dergisi’ni bağlamaz.

Bu içerik 09.04.2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 378 kez okundu.